top of page

уроки на основі майстер- класів

 

 

Образи природи у мистецтві

 

Тема: «Бал осіннього листя». Монотипія.

Мета: Вчити спостерігати природні форми і передавати їх на малюнку, аналізувати різноманітність форм листя, багатство і красу осінніх кольорів. Формувати уміння заповнювати зображенням усю площину аркуша паперу (в техніці «монотипія»).Розвивати навички сприйняття, образного мислення, асоціативної пам’яті, уяви, фантазії. Закріпити прийоми роботи аквареллю: напливи та злиття фарб. Формувати уміння бачити і відчувати красу осінньої пори. Виховувати естетичне ставлення до навколишнього світу.

Обладнання: акварель, палітра, пластикова пластина або скло, мило, клей, ножиці, осіннє листя, репродукції картин І. С. Остроухова «Золота осінь», Шишка С. Ф. «Голосіївська осінь», Левітана І. І. «Золота осінь», грамзапис Вівальді А. «Осінь. Жовтень», музичні твори П.І.Чайковського, твори письменників

 Хід уроку

І. Організаційна частина.

Всі сідайте тихо, діти

Домовляймось не шуміти.

Тож гаразд, часу не гаємо

І урок розпочинаємо!

Будьте уважними, активними, слухняними.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Технологія «Передбачення».

– Діти, послухайте загадку:

В зеленім лісі побував

Якийсь художник – і поволі

Дерева перефарбував

У золотисто-жовтий колір.

– Ти хто такий? – я здивувавсь, –

Чому тебе не бачив досі?

– То придивися, – хтось озвавсь, –

І ти тоді побачиш... (Осінь).

– Так, це осінь прийшла до нас у міста і села, ліси й сади. Розфарбувала

все навколо.

Щедра гостя до нас прийшла,

Багаті врожаї нам принесла,

Фрукти щиро дарувала,

Золотом листя розфарбувала.

Хто вона? (Осінь)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1.Технологія «Сенкан».Осінь.

Золота, щедра,  похмура, дощова …

Зацікавлює, дивує, радує, пригощає…

Працюємо, збираємо…

Осінь зимі назустріч рухається.

– За буяння жовтогарячих фарб середній місяць осені має саме таку назву – «жовтень». Колись його також називали «листобій», «листопадник», бо з кожним днем меншає листя на деревах і кущах. У народі жовтень іменують «грязник», «хмурень», «зазимник». Адже він покриває землю не лише листям, а й снігом ладен її припорошити. Народний календар жовтня багатий і різноманітний.

  2. Хочеш – вір, а хочеш – перевір!Якщо листя з берези до 5 жовтня не впало – сніг ляже    пізно.

 Яка Покрова (14 жовтня), така й зима.Грім у жовтні – на малосніжну зиму.  Пізні гриби – пізні сніги.

3. На замітку юному натуралісту

Не паліть опале листя ні восени, ні весною. Восени застеліть ним землю під кущами смородини, аґрусу, а також під деревами і трояндами. Застеліть тонким шаром листячка суниці на зиму. Таке природне добриво зберігає вологу, стримує ріст бур’янів, підвищує врожай.

–  У кожного з вас на парті духмяне листя. Його присутність у класі створює особливий настрій. Сьогодні ми будемо малювати різноманітні листочки з натури.

4. Мистецтвознавчий словничок

Натура – реальні явища, істоти і предмети, які художник зображує, спостерігаючи, як модель. Малювання з натури – це зображення об’єкта, який знаходиться перед очима художника.

– Пропоную вам кілька цікавих загадок про дерева, листя яких є у вас на парті.

Стрімко вийшли на гору

Дві подружки білокорі.

Дощик їм полоще кіски

Звуть подружок цих....       (Берізки)


Живе один батько

І тисячі синів має.

Всім шапки справляє,

А собі не має.        (Дуб і жолуді)

 
 

В колючім кожусі на дереві родився,

Кожух розірвався,

Впав я на землю і покотився.       (Каштан)

Перегляд листочків з різних порід дерев.

У каштана – п’ять окремих пелюсток, що кріпляться в одній точці до черешка; кожна пелюстка нагадує подовжений овал із загостренням у на кінці. У клена – листок суцільний, по краях має форму три-, чотириголових башточок. Листочки берези подібні до маленьких сердечок із зубчастими краями. Листя дуба нагадує маленькі деревця.

(Вчитель демонструє таблицю з різноманітними формами листя дерев)

 5. Цікаве про листя

Два листочки на усе життя

У пустелях Південної Африки росте вельвічія. Ця рослина цікава тим, що за все життя має два листки, котрі обрамлюють товстий міцний стовбур. Листя сіро-зеленого кольору. Від вітру вони зазвичай розриваються на стрічки. Ця рослина більше ніде не росте.

Пальмове листя

Листя пальм – чудовий матеріал для покрівлі хатин, циновок, мішків, корзин, капелюхів. Тропічні зливи їм не страшні. На острові Шрі-Ланка ростуть пальми, листя яких сягають 8 м завдовжки і 6 м завширшки. Таким листом можна накрити половину волейбольного майданчика. З такого листя роблять опахала, віяла, парасольки. У бразильських пальм довжина листя більше 20 м, а ширина – близько 12 м. Якщо поставити такий листок вертикально, то він підніметься вище за 6-метровий будинок!

ІV. Споглядання творів мистецтва.

Звучить грамзапис Вівальді «Осінь. Жовтень»

Учень

Осінь тихо ходить гаєм,    

Ліс жовтневий аж горить,            

Ясен листя розсипає            

Дуб нахмурений стоїть.           

І берізка над потоком           

Губить листя золоте, –         

Буйний вітер ненароком         

Русу косу розплете...     (Н. Приходько)

Учитель

Осінній настрій вірша співзвучний з полотнами художників-живописців. Погляньте, як чудово намалював осінь Ілля Семенович Остроухов. У нього на картині зображені старі, але гарні дерева у парку. На галявину прилетіли дві сороки, радіють теплому дню.

Могутні крони дерев позолотила осінь. Яка гарна й багата рідна природа, скільки чарівної краси в осінніх барвах! Свою картину художник назвав «Золота осінь». У якого художника є картина з такою ж назвою? (У І. Левітана «Золота осінь»).

Ось ще одне полотно живописця Шишка Сергія Федоровича «Голосіївська осінь». Шишко став визначним співцем природи Київщини. Великий цикл полотен дістав назву «Київська сюїта». До нього належить і яскраве полотно «Осінь», на якому відображено південний куточок околиці Києва – голосіївський ліс. Око глядача захоплюють пломеніючі барви прошитого першими приморозками осіннього листя. Художник мислить кольором, відчувається витончена тонова гама осіннього лісу. Ця картина – радісне свято барв, що розкриває красу довкілля.

Сюїта – форма музичного твору з кількох контрастуючих між собою частин, об’єднаних спільним задумом.

3.                Технологія «Уяви себе».

– Як ви думаєте, про що ці картини?

–  Яка трава восени?

–  Яке небо на картинах?

–  Чи всі дерева одягнені в золоте вбрання?

–  Якою здається вода в річці?

– Як зображено сонце?

– Що найбільше сподобалось вам у картинах?

– Чому осінь називають «золотою», « багатою». «щедрою»?

IV. Дослідницька робота. Технологія «Словесний малюнок».

V. Послідовне виконання роботи.

1. Динамічна пауза.

Вересень писати вчився,

Але швидко щось втомився.

Жовтень втому проганяє,

Йому руку простягає.

В кулачок, на замок,

А тепер зроби місток.

Листопад – рідний брат,

По місточку пройти рад.

В другу сторону пройдеться –

В кулачок рука зіжметься.

Розігнуться пальчики –

Ось веселі зайчики…

Ну, досить забавлятись –

За пензлик треба братись

І малювати старатись.

2. Робота над фоном малюнка і техніці «Монотипія».

   приготуйте скло або пластмасову пластину;

 

-  нанесіть на поверхню скла (пластинки) фарби необхідних тонів;

- змішайте їх з милом (використовуйте гаму теплих кольорів);

- накладіть папір на пластинку або скло і легенько притисніть;

- обережно знімайте аркуш, трішки протягнувши по поверхні пластини – монотипія готова

3.                Малювання листя дерев з натури.

– Моделями будуть ті листки, які лежать у вас на парті.

– А які листочки мають форму сердечка? (Березові)

– Який листочок нагадує пір’їнку? (Листочок верби)

– Придивіться до листочків. Чи симетричні вони?

– Далі розгляньте, якої форми вони: округлі, овальні чи видовжені.

– Роздивіться, які листочки мають зубчики по краях. На пластинці листочка чітко виділяються жилки.

4.                Інструктаж до роботи

Перед тим, як малювати листочки, потрібно визначити їх розмір, адже  потім їх ми будемо вирізати і приклеювати до основи (аркуша з монотипією). Щоб намалювати з натури листочок, спочатку треба визначити композицію малюнка, величину і просторове положення його на аркуші паперу. Для цього проведіть основну жилку листка – черешок. Тоненькими лініями намітьте загальну форму листка, уточніть пропорції.

Коли почнете працювати аквареллю, перед усім підберіть основний колір листочка. Порівняйте його з натурою і покрийте ним усю пластинку і черешок. Поки шар фарби мокрий, інші колірні відтінки вливайте в нього по краях чи з середини зображення. Якщо деякі жилки світліші від основного кольору, акуратно промийте їх по сирій ще фарбі кінчиком напівсухого пензля. Коли фарба просохне, жилки які мають бути темнішими за колір пластинки, промалюйте ще раз.

Вирізаємо листочки дерев і приклеюємо до аркуша довільно.

5. Словникова робота.

Монотипія – художня техніка, за допомогою якої можна створити просторове тло малюнка. Монотипія: два слова «моно» і «типія».

Монотипія («моно» – один і грецьке. «типія» – відбиток, відтиснення, торкання, образ…) – вид друкарської графіки. Якщо просто сказати: одне торкання, дотик, натискання… напевно, можна знайти ще багато словесних аналогів. Але, головне – це художній твір, виконаний за один прийом!

Першими монотипістами, напевно, були ще стародавні люди, що залишили сліди відбитків своїх рук на стінах своїх печер… Лице Христа на плащаниці – теж свого роду монотипія! Можна знайти багато всіляких варіантів монотипії в природі…

Монотипія існує давно, більше трьохсот тисячоріч. Вперше застосував цю техніку в ХVІІ сторіччі італійський художник Джованні Кастілене. Для творів, виконаних в техніці монотипії, характерні тонкість колірних відносин, плавність і м’якість контурів форм, що зовні зближує монотипію з аквареллю. Техніка монотипії відома з ХVІІ ст.., проте поширення набула тільки з кінця XIX ст. Серед найбільш відомих майстрів: італієць Джованні Кастілене ( 1616-1670), англієць Уільям Блей (1757-1828), француз Едгар Дега (1834- 1917).Монотипія – унікальна техніка, що поєднує в собі якості естампа і живопису. Монотипія –  Техніка свободи і Божественного втручання!

 6.                Для цікавих і допитливих.

Урок 1Перш ніж почати роботу, запасіться всім необхідним. Потрібен папір, що володіє гарною здатністю сприймати фарбу, але не глянсовий, тому що з глянсового паперу фарба зісковзує. Масляні або друкарські (типографські) фарби. Потрібен також вода для розчинення фарб, ванночка або будь-яка плоска посудина, у яку наливаємо воду температурою 20-30°С. Величина ванни ледве більша за розмір паперу. Під час роботи раджу користуватися світлими фарбами. У своїй практиці, застосовую, швидку роботу (папір зняти). Інакше на листі залишиться занадто багато фарби або ж розводів, які зіллються разом і на папері залишиться просто пляма.

Запам'ятайте: відбиток потрібно цілком висушити – й тільки потім знову опускати у ванночку з фарбою і водою. При кожному новому відбитку варто знову наливати фарбу на воду, тому що та, що була налита раніше, вже опустилася на дно.

Для початку радимо спробувати тільки в одному кольорі. Початківець повинний відчути швидкість руху. Спочатку відбиток потрібно гарненько висушити. На це звичайно іде кілька днів. Перший етап роботи завершений. Залиште відбиток просихати на столі. До стіни його прикріплювати не можна, тому що відбиток мокрий по обидва боки.

При роботі все повинно бути поруч, під рукою. У визначеному порядку розставте на столі банки з розведеними фарбами, покладіть багато чистого паперу і серветку для витирання рук. Заздалегідь підготуйте вільне місце, на яке покладете мокрий відбиток.

Не забудьте і про халатики або фартухи, а якщо можливо, то і про гумові рукавички. Усе готово? Починаємо роботу.

Урок 2Відбиток цілком просохнув. Розглядаємо його з усіх боків. Уважно розглядаючи світлі і темні розводи і плями на папері, вирішуємо, на що більше всього схоже вийшло зображення. Це можуть бути гори, печери, хмари або гнані вітром хмари, морські хвилі...Рятуємося від смуг, що заважають, непотрібних і некрасивих ліній. Зробимо це гострим ножем, обережно, легкими дотиками, знімаючи зайвий шар фарби. Світлі плями, що небажані, можна злегка тонувати аквареллю. У випадку, якщо на відбитку залишилися лише лінії, що нагадують стебла, що схилилися під поривом вітру, трави, декількома штрихами узагальнено домалюйте силуети польових квітів або злаків або надрукуйте рослини (як це можна зробити, розповімо пізніше). Саме цей прийом був застосований у роботі над гравюрою «Вітер». Нехай у картині є щось незавершене, може бути, навіть трохи неправильна її композиція. Ця неправильність породжує особливий зміст, створює визначений настрій. Далі уважно розглядаючи візерунки  на паперовому листку, помітимо, що на один його край потрапило занадто багато фарби – а це небажано. Тоді можна намалювати що-небудь зверху темперою або олійною фарбою...

Ніколи не викидайте свої роботи! Буває і так, що ви спочатку не можете знайти потрібне застосування відбиткові. Але збережете його і час від часу розглядайте. В один прекрасний день вам відкриється чудове зображення, що залишаться тільки трохи підфарбувати і підправити! Відбиток роблять на одному аркуші паперу кілька разів підряд.Запам'ятаєте: олійні фарби сохнуть кілька днів.                             

           Тема. Пейзаж – жанр живопису. Майстер-клас. Створення етюду – малюнку «Дощова  хмара»

 Мета. Продовжувати ознайомлювати учнів з пейзажним жанром живопису, монохромним живописом; технікою малювання по вологому папері. Вчити виявляти задум в композиції, відповідний настрій засобами художніх технік, передавати плановість та глибину простору за допомогою кольорових плям.

розширювати кругозір, розвивати пам’ять, уяву, навички естетичного сприймання, образного мислення та дрібну моторику руки;

виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу, бережливе ставлення до природи та художній смак, зміцнювати бажання малювати.

 

         Тип уроку: комбінований.

         Техніка виконання: акварельний та гуашевий живопис (у техніці «по – вологому», техніка  відбитків.)

Методи навчання: пояснювально – ілюстративний, репродуктивний.

Форма організації: урок; фронтальна та диференійовано – групова робота.

          Терміни і поняття: жанр ОМ, живопис, монохромний живопис, пейзаж, лінія горизонту, повітряна та лінійна перспектива.

Обладнання:для вчителя – комп’ютер, проектор; для учнів – альбом, простий олівець, гумка, акварельніта гуашеві фарби, пензлі, палітра, склянка з водою; засушене листя дерев.

           

          Візуальний ряд: комп’ютерна презентація, репродукція картини К. Маковського «Діти, що тікають від грози», фотографії краєвидів рідного міста, схеми поетапності зображення живописного пейзажу, таблиці з відтінками кольорів, дитячі пейзажі виконані в техніці живопису по вологому та техніці відбитків, збірки поезій М. Павленко та О. Сотник (м. Умань.)

          Літературний ряд: Марина Павленко «Які у неї вправні акварелі», Ольга Сотник «Так довго трималось тепло».

          Музичний ряд: прослуховування творів В. Косенка «Дощик», П. Чайковського «Осіння пісня».

          Міжпредметні звязки: література,  мистецтво, екологія.

 

 Хід уроку

 I. Організація класу. 

- Кожного уроку образотворчого мистецтва ми працюємо разом. Хочу побажати вам і сьогодні бути впевненими, працьовитими уважними, та охайними, тобто я бажаю вам УСПІХУ. 

II. Повідомлення теми та завдань уроку. 

- Що для вас є успіхом на уроці? (Учні висловлюють свої думки.)

- Тема нашого уроку «Пейзаж – жанр живопису. Створення композиції пейзажу – настрою «Дощовий день». Для досягнення успіху нам необхідно сформулювати завдання уроку. Це може зробити кожен із вас. Використовуючи формулу, давайте з'ясуємо мету уроку. «Після  уроку я зможу:*пояснити...*назвати...*виконувати...»

             Отже, сьогодні на уроці ми      продовжимо ознайомлюватися з поняттям пейзаж;

      вчитимемося виявляти задум в композиції, відповідний настрій засобами художніх технік;

    ознайомося із поняттям монохромний живопис

III. Актуалізація опорних знань. 

 1. Бесіда «У майстерні художника - пейзажиста». 

- Завжди цікаво відкривати таємниці мистецтва, таємниці майстерності. У кожного художника є свої секрети, і ми їх, звісно, дізнатися не можемо, але спробуємо трохи в них зазирнути, зокрема в секрети художників – пейзажистів, які пишуть картини у жанрі живопису.

- Який жанр образотворчого мистецтва називається живописом? (Живопис – це жанр образотворчого мистецтва, твори якого виконані фарбами.)

- Якими фарбами пишуться картини у жанрі живопису? (Аквареллю, гуашшю, акрилом, олією.)

- Що є виражальними засобами живопису? (Колір, мазок, фактура.)

- Що вам відомо про кольори, на які групи вони розподіляються? Назвіть, які кольори належать до кожної із груп. (Основні і похідні, теплі і холодні, хроматичні і ахроматичні.)

- Що зображують у своїх творах художники – пейзажисти? (Художники – пейзажисти малюють живу природу, краєвиди.)

- Назвіть прізвища відомих художників – пейзажистів. (І. Шишкін, І. Левітан, І. Саврасов, А. Куїнджі, І. Айвазовський, Т.Шевченко, С. Васильківський, М. Пимоненко та ін.)

- Яку саме природу можна намалювати у пейзажі? Давайте переглянемо слайди і дамо відповідь на це запитання. (Можна намалювати сільську, міську, гірську, морську природу, а також фабрики, заводи, промислові підприємства

  Отже, тепер ми можемо назвати види пейзажів. (Сільський, міський, гірський, морський, індустріальний пейзаж.)

 Сформулюйте визначення пейзажу, як жанру живопису. (Пейзаж – це жанр живопису, в картинах якого зображується жива природа.)

IV.          Мотивація навчальної діяльності. 

- Як ви думаєте, з якою метою ми вивчаємо жанри образотворчого мистецтва, зокрема пейзаж?

V.  Вивчення нового матеріалу. 

1.    Бесіда про композицію в живописі, монохромний живопис. 

-  Малюючи пейзаж художники вміють майстерно створювати ілюзію глибини і простору. Перші дослідження закономірностей композиції, повітряної перспективи зустрічаються ще у Леонардо да Вінчі. Видатний художник відзначив, що віддалення предмета від ока спостерігача пов’язане зі зміною кольору предмета. Тому, для того, щоб передати глибину простору в картині, найближчі предмети повинні бути зображені художником у їх власних кольорах, віддалені набувають синього відтінку, а найвіддаленіші (в повітрі), наприклад, гори, внаслідок великої кількості повітря здаються синіми, майже кольору повітря.

Дійсно, дивлячись на пейзаж із відкритою лінією горизонту, легко помітити, що чисте повітря прозоре і безбарвне, але із збільшенням відстані предмети, які ми бачимо, набувають блакитного відтінку, який послаблює їх власний колір і стушовує їхні контури.

- Що ви можете сказати про зміну кольорів вранці, ввечері, вночі, в дощову погоду?

 - Як можна передати настрій засобами художніх технік? Наприклад, як намалювати дощ? (Учні висловлюють свої думки про прийоми роботи фарбами.)

- Чи завжди живописна робота має насичену яскраву кольрову гаму? (Учні висловлюють свої думки, доводять свою позицію.)

Є таке поняття як монохромний живопис (моно – один), коли в картині може бути використана обмежена кількість кольорів, або навіть один колір, але із безліччю відтінків, утворених завдяки розбілу, висвітлення чи «закаламутнення» фарби.

2. Сприйняття мистецтва. Аналіз картини  Констянтина Маковського «Діти, що тікають від грози». 

- Що відбувається на картині?

- Що можна сказати відносно місця, де це відбувається?

- Коли це відбувається?

- Що зацікавило автора для створення цього твору?

- Що здається близьким, а що далеким?

- Що робить художник, щоб показати предмети близькими чи далекими?

- Де знахолився автор під час написання картини?

- Про що б ви хотіли запитати у автора картини?

- Яку назву ви б дали даній картині?

*Розгляд та аналіз разом з учнями репродукції картини К. Маковського «Діти, що тікають від грози».

3. Перегляд демонстраційного матеріалу: фотографії краєвидів рідного міста, дитячі пейзажі виконані в техніці живопису. 

4. Аналіз лінійної побудови живописного пейзажу та виконання його в кольорі за схемами. 

- Прокоментуйте схеми лінійної побудови живописного пейзажу та виконання його в кольорі. (Учні коментують поетапність малювання пейзажу.)

5. Фізкультхвилинка.

 

VI.         Майстер-клас Практична робота .                 Тренувальні вправи. Виконання вправи одним кольором (тонова розтяжка насичених тонів і відтінків одного кольору.) 

- Перед тим, як приступити до виконання творчого завдання повправляємося у вмінні розтягувати насичений тон і відтінки одного кольору.

- Як досягти світлоти кольору в акварелі? (Додаванням певної кількості води.)

 Постановка практичного завдання. 

- А зараз і ми всі художники пейзажисти. Уявимо, що ми вирушили у мандрівку. Прямо перед нами безмежний простір,  осінній краєвид із похмурим дощовим небом.

                              Так довго трималось тепло, давно ластівки відлетіли,

                              В імлі лебединій біліли, коли піднялись на крило.

                              Так довго жоржини в саду палили жаринами ранки,

                              Барвисто стрічали світанки, мені піднімаючи дух.

                                                                                                  Ольга Сотник

                                  Які у неї вправні акварелі!

                              То там, то тут кладе мазки недбало.

                               Машин тривожно –  напівсонні трелі,

                               вогні розмиті... Ще намалювала

                               оркестр дощу нічного. Аж під стелю

                               важких небес – то ніжні, то зухвалі

                               Штрихи дерев. На дощовій тарелі...

                                                                                                 Марина Павленко

 - Перша група, яка працює над створенням етюду – малюнку «Дощова хмара», може зобразити, як важка темна дощова хмара нависла над деревами, які будуть зображені у техніці відбитків або монотипії.

 - Друга група – малює хмару, що нависла над містом чи селом, в горах чи на морі. Подумайте, який вид пейзажу ви намалюєте.

 - Передайте в своєму малюнку плановість, перспективу, глибину простору. Оберіть кольорову гаму, в якій ви напишете свої етюди.

- Давайте визначимо послідовність роботи, пригадуючи схеми малювання живописного пейзажу, які ми коментували:

а) обрати формат;

б) визначити місце лінії горизонту, виконати  лінійний малюнок, дотримуючись правил лінійної та повітряної перспективи;;

в) зволожити папір водою;г) намалювати бажаний колір неба;

д) зобразити об’єкти дальнього плану;е) детально промалювати передній план.

 

3. Створення етюду – малюнку з кольорами різної насиченості та світлоти.

* Учні, диференційовано виконують самостійну роботу під музику В. Косенка «Дощик», П. Чайковського «Осіння пісня».

VII.    Підсумок уроку. 

1. Виставка завершених творчих робіт. Оцінювання учнівських робіт.

- Що надихнуло вас на створення саме такого пейзажу і на використання саме такої кольорової гами? (Учні висловлюють свої думки, презентують завершені роботи.)

 Бесіда. 

- Отже, які терміни ми використовували сьогодні на уроці?

- Чи виправдалися ваші очікування, які ви визначили на початку уроку?

- Пропоную вам висловити свої думки щодо сьогоднішнього уроку:

Я знаю, що...Я вмію...Мій настрій...  тому що...

Тему «Пейзаж –  жанр живопису » необхідно вивчати для того щоб...

 

6 клас

 

Тема.  Майстер- клас.Настрій у пейзажі. Виконання пейзажів у різних техніках.

Мета. Дати поняття про пейзажні настрої на прикладі картин відомих художників-пейзажистів Т.Шевченка, І.Айвазовського, В. Орловського, І. Шишкіна. Закріплювати та вдосконалювати знання з повітряної перспективи в пейзажі. Ознайомлювати учнів з пейзажним жанром живопису, монохромним живописом; технікою малювання по вологому папері. Розвивати емоційне сприйняття, спостережливість, уміння розбивати кольори для передачі стану природи залежно від освітлення, часу доби, погоди. Вчити виявляти задум в композиції, відповідний настрій засобами художніх технік, передавати плановість та глибину простору за допомогою кольорових плям.Формувати творчий підхід до виконання роботи. Розширювати кругозір, розвивати пам’ять, уяву, навички естетичного сприймання, образного мислення та дрібну моторику руки; виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу, бережливе ставлення до природи та художній смак, зміцнювати бажання малювати.

Тип уроку: комбінований.

Форма уроку: творча майстерня

Техніка виконання: акварельний та гуашевий живопис (у техніці «по – вологому», техніка  відбитків.

Форма організації: урок; фронтальна та диференційовано – групова робота.

Обладнання: для вчителя – комп’ютер, телевізор; для учнів – альбом, простий олівець, гумка, акварельні та гуашеві фарби, пензлі, палітра, склянка з водою; засушене листя дерев.

Візуальний ряд: комп’ютерна презентація, репродукція картини, фотографії краєвидів рідного села, таблиці з відтінками кольорів, дитячі пейзажі, виконані в різних техніках.

Хід уроку

I. Організація класу.

- Кожного уроку образотворчого мистецтва ми працюємо разом. Хочу побажати вам і сьогодні бути впевненими, працьовитими уважними, та охайними, тобто я бажаю вам УСПІХУ.

II. Актуалізація опорних знань.

Повідомлення учнів про художників-пейзажистів.    Куїнджі Архип, Іванович    Айвазовський Іван Костянтинович  ,  Шевченко Тарас Григорович

ІII. Повідомлення теми та завдань уроку.

- Що для вас є успіхом на уроці? (Учні висловлюють свої думки.)

- Тема нашого уроку «Настрій у пейзажі. Виконання пейзажів у різних техніках». Для досягнення успіху нам необхідно сформулювати завдання уроку. Це може зробити кожен із вас. Використовуючи формулу, давайте з'ясуємо мету уроку. «Після  уроку я зможу:

  *пояснити...                    *назвати...                       *виконати...»

Отже, сьогодні на уроці ми

       продовжимо ознайомлюватися з поняттям «пейзаж»;

       вчитимемося виявляти задум в композиції, відповідний настрій засобами художніх технік;

       ознайомимося із різними техніками виконання пейзажів..

IV.           Мотивація навчальної діяльності.

- Як ви думаєте, з якою метою ми вивчаємо жанри образотворчого мистецтва, зокрема пейзаж?

V.   Вивчення нового матеріалу.

1. Повідомлення вчителя про настрій у пейзажі(супроводжується слайдовою презентацією)

Під час роботи над пейзажем не потрібно якомога точніше передавати природний краєвид (із цим завданням впорається кожен з нас за наявності фотоапарата). Пейзажист відтворює в картині своє ставлення до природи, свої думки, настрій, і спо­стережливий глядач обов’язково їх розуміє. Що багатшими будуть почуття художника щодо відтворюваної природи, то змістовнішою буде робота.

Такі пейзажі часто називають «пейзажі-настрої».  Природа зображується в них так, як бачить її розосереджений погляд людини, яка цілком поглинутапевним душевним станом і помічає навколо лише те, що співзвучно із цим станом. Все, що ми бачимо, перетворюється у відлуння настроїв - тривоги, ути­хомиреності, меланхолії, скорботи. Настрої ж - явища рухливі, які весь час змінюються, і тому в пейзажах відтворення форми предметів, їхніх кольорів робиться узагальнено – колірними плямами. Так написані картини І.Айвазовського, В. Орловського, І. Шишкіна. Часто у пейзажах при­рода одухотворена непомітною при­сутністю людини, її настроями і думками, про існування якої нага­дують церкви, мости, хати, шляхи. Серед пейзажів вирізняється група творів, у яких увагу зосереджено на роздумах про долю людини, долю країни. Свого часу античний поет Горацій казав, що тільки поганий митець описує гаї, струмки, жер­товники, бурхливі потоки, райдугу, не пов’язуючи її з людиною. Най­кращі взірці пейзажного жанру - це не просто зображення дерев чи каміння. Вони набувають психоло­гічного значення, стають засобом художнього зображення внутрішнього  світу людини  (І.Шишкін. На півночі дикій)

Існують пейзажі, що описують природу статично: спокійне, врівноважене зображення природи. Є динамічні пейзажі, що зображують негоду, стихію. За тематикою пейзажі поділяють­ся на степові, лісові, мариністичні (зображення моря), урбаніс­тичні (зображення міст), індустріальні (зображення заводів, краєвидів, шахт). Залежно від напрямку, до якого належить  твір, пейзажі бувають романтичні,  реалістичні , тощо.

Природа в пейзажному творі - своєрідне дзеркало, яке відо­бражує душу художника,  ліричного героя.

1.     Сприйняття мистецтва.

 Аналіз картини Клод Моне «Враження. Схід сонця»  (метод фасилітативна дискусія)

- Що відбувається на картині?

- Що можна сказати відносно місця, де це відбувається?

- Коли це відбувається?

- Що здається близьким, а що далеким?

- Що робить художник, щоб показати предмети близькими чи далекими?

- Де знаходився автор під час написання картини?

- Про що б ви хотіли запитати у автора картини?

- Яку назву ви б дали даній картині?

Клод Моне - представник, можливо, нового для вас жанру живопису-імпресіонізму, який передає враження від побаченого.

4. Фізкультхвилинка.

VI.            Практична робота учнів.

1. Постановка практичного завдання.

- А зараз і ми - всі художники - пейзажисти. Уявимо, що ми вирушили у мандрівку. Прямо перед нами безмежний простір,  осінній краєвид із похмурим дощовим небом. Це можна не тільки намалювати, а сказати прекрасним поетичним словом.

                              Так довго трималось тепло, давно ластівки відлетіли,

                              В імлі лебединій біліли, коли піднялись на крило.

                              Так довго жоржини в саду палили жаринами ранки,

                              Барвисто стрічали світанки, мені піднімаючи дух.

                                                                                                  Ольга Сотник

                              Які у неї вправні акварелі!

                              То там, то тут кладе мазки недбало.

                               Машин тривожно –  напівсонні трелі,

                               вогні розмиті... Ще намалювала

                               оркестр дощу нічного. Аж під стелю

                               важких небес – то ніжні, то зухвалі

                               Штрихи дерев. На дощовій тарелі...

                                                                                     Марина Павленко

    Слово вчителя. А ми будемо малювати.  І для цього ми поділимося на групи, і кожна група  обере пору року(учні витягають картки з зображенням пір року).                                                                                         

 - Перша група працює в техніці вугіль.

- Друга група  створює малюнок прийомом монотипія

- Третя група – кляксографія (роздування туші)

- Четверта група - скрап

Передайте в своєму малюнку плановість, перспективу, глибину простору. Оберіть кольорову гаму, в якій ви напишете свої етюди.

2.Інструктаж перед початком роботи

ЕТАПИ РОБОТИ НАД ПЕЙЗАЖЕМ

 (на столі у учнів інструкційні картки з етапами роботи в даній техніці).

3. Самостійна робота учнів. Створення етюду – малюнку з кольорами різної насиченості та світлоти в різних техніках.

* Учні диференційовано виконують самостійну роботу під музику Вівальді «Пори року»

VII.  Підсумок уроку. (5 хв)

1. Виставка завершених творчих робіт.

2. Оцінювання учнівських робіт.

- Що надихнуло вас на створення саме такого пейзажу і на використання саме такої кольорової гами? Як вам сподобались нові техніки виконання? (Учні висловлюють свої думки, презентують завершені роботи.)

3. Рефлексія.

- Отже, які терміни ми використовували сьогодні на уроці?

- Чи виправдалися ваші очікування, які ви визначили на початку уроку?

- Пропоную вам висловити свої думки щодо сьогоднішнього уроку:

Я знаю, що...

Я вмію...

Мій настрій...  тому що...

Тему «Настрій у пейзажі» необхідно вивчати для того щоб...

2.     Домашнє завдання. Принести альбом, акварельні фарби, пензлі, баночку.

     Провести спостереження за осіннім деревом.


               
 

Тема: Пейзажний живопис

Урок-конкурс

         Мета: закріпити знання про живопис  як вид образотворчого мистецтва, про пейзаж та його особливості; розвивати творчі здібності та фантазію учнів; сприяти усвідомленню цілісності, єдності вивченої теми; формувати творчу активність.

         Тип уроку: контроль та оцінювання знань і вмінь, урок-конкурс

         Обладнання для вчителя: репродукції картин, кросворд, мішечок, «зірочки».

         Обладнання для учнів: гуашеві та акварельні фарби, склянка з водою, пензлики, папір.

Хід уроку 

          І. Організаційний момент.

         Учитель повідомляє, що цей урок підсумковий і буде проведений у формі конкурсу. Пояснює порядок оцінювання навчальних досягнень.

         ІІ. Перевірка і оцінювання навчальних досягнень.

         Учням пропонується конкурс,  який складається з п’яти турів.

         Тур 1 «Зорепад»

         Учитель ставить запитання кожному ряду по черзі. За правильну відповідь, яку дав учень, отримує «зірочку» і виходить в наступне коло змагань.

         Запитання.

1)    Жанр образотворчого мистецтва, що відображає предмети і явища реального світу за допомогою фарб.(живопис).

2)    Основним зображувальним засобом живопису є…(колір).

3)    Види живопису ( мозаїка, фреска, станковий живопис).

4)    Жанри живопису ( анімалістичний, міфологічний, пейзаж, побутовий…).

5)    Як називається вид живопису, на якому зображено море? (марина).

6)    В яких видах образотворчого мистецтва відображено пейзаж? (живопис, графіка, художнє фото).

7)    Уявна лінія на рівні очей, що відповідає видимому горизонту на рівній місцевості і слугує основою для правильної побудови перспективи, називається…(лінією горизонту).

8)    Гармонійне поєднання кольорів як один із засобів емоційної виразності називається…(колорит).

9)    Які існують закони перспективи? (повітряна, лінійна, тональна).

         Тур 2 «Пізнай руку майстра»

         Учасники туру по черзі витягують із мішечка репродукції картин і називають їх авторів. Хто не назвав – вибуває.

         Тур 3 «Знатоки»

         Відгадування кросворду.

1.Вид пейзажу, що зображує гори.

2. Морський пейзаж.

3.Архітектурний  пейзаж.

4. Людина, що створює пейзаж.

5. Вона допомагає зобразити предмети на площині такими як вони є.

6.Прозора фарба, що розводиться водою

Тур 4 «Відгадай»

         Визначити жанри образотворчого мистецтва.

 Тур 5 «Фантазійний»

         Дається учням завдання продумати , як саме вони ознайомлять прибульців з іншої галактики з традиційними та національними особливостями нашого народу.

         Тур 6 «Митці»

         Учні отримують картки з жанрами живопису. За короткий час  потрібно виконати малюнок певного виду.

         ІІІ. Підсумок уроку.

         Підбиття балів, нагородження переможців емблемами з написом «Мистецтвознавець», оцінює рівень знань і вмінь учнівм

bottom of page