top of page

Тема. Новаторство в музичному мистецтві.  Рок-музика.

7 клас

Мета: Ознайомити з рок-музикою, розглянути особливості рок-музики  т а історію її виникнення, ознайомити з творчістю рок- груп та сучасними виконавцями року в зарубіжних  країнах  та  в Україні.

           Розвивати вміння учнів уважно слухати рок-музику та надавати  характеристику  рок-композиціям, розвивати вміння  аналізувати  рок-композиції, розпізнавати на слух рок-музику, розвивати  вміння виконувати вокальні імпровізації.

          Виховувати інтерес   до   історії   року, інтерес до   рок-груп  та   рок- виконавців.

Тип уроку: комбінований, урок поглиблення в тему.

Обладнання:  програвач, портрети виконавців рок-музики, фарби .

Основні поняття для засвоєння: особливості  рок-музики, історія виникнення року, рок-          групи і виконавці року в зарубіжних країнах та в Україні.

Твори, що вивчаються на уроці: Група «The Beatles». «Let It Be».Група «Queen». «The Show Must Go On», «We Are the Champions».Група «Pink Floyd». «Another Brick in the Wall» Гурт «Океан Ельзи». «911», «Без бою», «Все буде добре», «Рок-н-рол» (слова і музика Н. Май)

                                                       Хід уроку:

І. Організаційний момент. Мотивація до навчання. Виконання гімну України.

Сьогодні на вас чекає зустріч із популярним напрямом у музиці XX — початку XXI століть — рок-музикою.

ІІ.Актуалізація опорних знань. Парне опитування.

Чим відрізняються класичне виконання гімну від рок композиції ?

ІІІ.Новий матеріал для засвоєння. Розповідь про рок-музику: напрями року, його представники.

Рок - музика виникла в другій половині ХХ століття і має  велику кількість напрямів: від танцювального  рок-н-ролу до металу. Зміст пісень варіюється від легкого і невимушеного до похмурого, глибокого і філософського. Часто рок-музика протиставляється  поп-музиці (так званій «попсі»), хоча чіткої межі між поняттями «рок» і «non» не існує, а чимало музичних  явищ  балансують  на  межі між ними.

Характерні риси рок-музики: рок-музика зазвичай виконується рок-групою, шо складається з вокаліста, гітариста (який грає на електрогітарі), бас-гітариста і барабанщика, іноді клавішника. В окремих випадках можуть   використовуватися також саксофон, губна гармоніка,  акордеон   та   інші   інструменти.Відмітні риси рок-музики — одноманітний ритм із сильним бек-бітом, що підтримується барабанами та електрогітарою. Однією з перших легенд рок-музики називають Елвіса Преслі.

Легендарний   британський   біт-рок-гурт   «The Beatles» із Ліверпуля у складі Джона Леннона, Пола Маккаргні, Джорджа Гаррісона та Рінго Старра започаткував новий етап у рок-музиці.

«The Rolling Stones». їхній імідж був значно агресивнішим, ніж у «The Beatles», звучання і проблеми, що порушувалися в піснях, також демонстрували новий підхід до музики.

У 60-70-х роках починають формуватися та розвиватися численні течії року: фольк-рок, поп-рок, психоделічний рок, класичний рок, хард- рок, прогресивний рок, глем-рок та інші.

«Pink Floyd» — британський рок-гурт, провідний представник жанрів психоделічного та прогресивного року. Група відома своєю психоделічною космічною музикою, філософськими текстами, експериментами зі звуком.

Відомим твором групи стала рок-опера «The Wall». Творчість гурту вплинула на розвиток усієї рок-музики.

«Queen» Фредді Мерк'юрі— британський рок-гурт, створений 1971 р. у Лондоні. Такого «оперного» багатоголосся ніхто раніше не чув: їхня музика здивувала багатьох.

Найвідоміші пісні групи: «We Are the Champions», «We Will Rock You».

 Музичне сприймання. Група «The Beatles». «Let It Be». Група «Queen». «The Show Must Go On», «We Are the Champions». Група «Pink Floyd». «Another Brick in the Wall».

Аналіз музичних творів.

  1. Які особливості рок-музики відчувалися у композиціях різних гуртів?

  2. Які інструменти, на вашу думку, звучали у творах?

Українська рок-музика виникла наприкінці 1960-х років та була представлена творчістю аматорських біг-бітових та ритм-енд-блюзо- вих гуртів («Еней», «Гуцули», пізніше — «Діалог», «Крок», «Лабіринт»).

У наш час в Україні проводиться ряд рок-фестивалів, наприклад, «Тарас Бульба», «Рок Січ», «Чайка», «Славське Рок», «Шешори».

Сучасна українська рок-музика має багато напрямків, наприклад, альтернативний рок («Esthetic Education»), поп-рок (Лама, гурти «Ан-титіла», «Друга ріка», «Скрябін», «С.К.А.Й.»), важкий-метал («Біла вежа», «Мотор'ролла»), етно-рок («ВВ»), фолк-рок («Кому вниз», «Мандри», «Русичі»), мелодійний рок («Океан Ельзи»).

Гурт «Океан Ельзи» — культовий український рок-гурт, створений у 1994 році у Львові. Склад гурту змінювався кілька разів. Незмінним лідером та вокалістом гурту є Святослав Вакарчук.

До найвідоміших пісень групи відносять «Відпусти», «911», «Без бою», «Вище неба», «Все буде добре», «Я так хочу», «Обійми» та інші. Пісні гурту звучать у першому українському анімаційному мультсеріалі «Лис Микита» та дитячому фільмі «Прикольна казка».

У грудні 2013 р. гурт «Океан Ельзи» зіграв на підтримку Євро- майдану на Майдані Незалежності.

У 2014 р. група провела всеукраїнський тур, приурочений її 20-річчю. Концерт у Києві в НСК «Олімпійський», що відбувся в рамках цього туру, зібрав понад 70 тис. глядачів і став наймасовішим сольним концертом в історії України.

Музичне сприймання. Гурт «Океан Ельзи». Фрагменти творів «Відпусти», «Без бою», «Все буде добре», «Обійми».

Обговорення особливостей стилю виконання та композицій гурту «Океан Ельзи».

IV.Фізкультхвилинка «Хореографічний етюд» («Моя Україна»).

V.Виконання творчого завдання.(робота в групах)

     Кожна група придумує назву свого рок гурту, дає відповіді на запитання журналіста

і виконує творчі завдання

  1. Прочитайте уважно слова. Не вистачає тільки мелодії. Спробуйте виконати власну мелодичну імпровізацію в стилі рок-н ролл. Дотримуйтеся усіх характериних ознак рок-пісень.

     Чи буде така композиція нагадувати рок?

  1. Оцініть один-одного

  2. Виконання пісні під фонограму «Рок-н-рол» (слова і музика Н. Май).Розучування усієї пісні.

      5 .Створити живописну композицію під супровід пісні «The Beatles».

VI.Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.

  • Про яку сучасну молодіжну культуру та музичний стиль йшлося сьогодні на уроці?

  • Які виконавці та групи працювали в різних напрямах рок-музики?

VII.Домашнє завдання.

      1.Послухайте музику, що лунає у вас вдома. Чи будуть серед неї рок-н-рольні композиції? Заспівайте пісню про рок-н-рол своїм друзям та рідним.

2.Знайдіть із друзями найпопулярніші рок-н-рольні композиції та збережіть на комп’ютері у форматі мрЗ ті з них, які найбільше вам сподобаються.

 

 

Тема.Палітра тембрів і симфонія кольорів. Тембри інструментів. 5-й клас

 

 

Мета: дати поняття «тембр», «сюїта»; показати взаємозв’язок музики й живопису; розвивати вміння сприймати та інтерпретувати музичні твори, а також творчі здібності, кругозір; формувати вокально-хорові та комунікативні навички, уміння працювати в групах, загальнокультурні компетенції; виховувати естетичний смак.

 Тип уроку: комбінований.

 Обладнання: ТЗН; наочність, завдання для учнів (картки).

 Музичний матеріал: М. Мусоргський. Сюїта «Картинки з виставки» («Старий замок», «Богатирські ворота»); «Різнокольорова гра» (муз. Б. Савельєва, сл.Л. Рубальської).

 

Хід уроку

1. Організаційний момент

 2. Вступна частина

Мотивація навчальної діяльності

 Учитель

Урок сьогодні незвичайний.

Хай буде він для вас повчальний.

А ну ж на мене подивіться

І веселенько посміхніться!

 З вашими чарівними посмішками, з гарним настроєм продовжимо ознайомлення з чарівним світом мистецтва. Сьогодні ви дізнаєтеся багато цікавого, зокрема — чому ви ніколи не плутаєте голоси своїх друзів, чому різниться звучання музичних інструментів. Розпочнемо урок віршем М. Лобової «Барвиста веселка». Слухаючи, поміркуйте, про які два мистецтва йдеться у вірші.

 

Барвиста веселка палає над світом,

Дарує проміння дорослим і дітям.

І музика, наче дуга веселкова,

Дарує тобі різнобарв’я казкове.

Палітру живих кольорових мелодій,

Скарби почуттів, души різних народів

Своїм слухачам даруватиме вічно

Незгасна барвиста веселка музична!

 

  • Про які два мистецтва йдеться у віршику?

  • Чомуавтор згадує саме про музику й живопис?

  • Чому автор говорить: «…Палітру живих кольорових мелодій…»? Хіба можуть мелодії бути кольоровими?

Відповіді учнів.

 Повідомлення теми уроку

Учитель. Отже, тема нашого уроку — «Палітра тембрів і симфонія кольорів». Сьогодні музика й живопис нібито поєднаються, щоб повною мірою показати красу кольорів і тембрів.

 3. Основна частина

  • Бесіда

Учитель. Як невпізнанно може змінитися малюнок, якщо його розфарбувати різними кольорами. Щось подібне є і в музиці — спів соліста збагачується різнобарв’ям музичного супроводу. Це відбувається завдяки тембру — особливому забарвленню звуку, що створює неповторний голос у кожної людини й музичного інструмента. Існує ціла палітра тембрів.

Чи відомо вам, скільки всього існує музичних інструментів?

 Так, назвати їх всі складно, але можна відрізнити за способом видобування звуку. Згадаймо групи інструментів.

 Гра «Логічні перетворення»

Учитель демонструє слайди із зображенням музичних інструментів, а учні повинні назвати групу, до якої вони належать.

  Прослухайте фрагмент музичного твору та скажіть, у виконанні якого інструмента звучала музика.

 Учні прослуховують фрагмент сюїти М. Мусоргського «Картинки з виставки» — «Старий замок».

 Ви впізнали фортепіано за його тембром. Твори для фортепіано отримують нове життя завдяки іншому виконанню. Саме така історія трапилася з фортепіанною сюїтою російського композитора Модеста Мусоргського «Картинки з виставки». (Учитель прикріплює на дошку визначення поняття «сюїта.) На створення сюїти композитора надихнули образи, створені художником Віктором Гартманом, роботи якого Мусоргський побачив на виставці в Академії мистецтв. Французький композитор Моріс Равель, який дуже любив і добре відчував музику Мусоргського, переклав п’єси  для виконання оркестром.

 Слухання та аналізування музики

Учитель. Пропоную прослухати два твори з цієї сюїти — «Старий замок» і «Богатирські ворота».

 Які картини побачив композитор на виставці В. Гартмана?

 

Учні прослуховують п’єси «Старий замок» і «Богатирські ворота» (М. Мусоргський, М. Равель «Картинки з виставки»).

 

Що зобразила музика кожного твору?

Доберімо палітру тембрів цих музичних творів!

 

  • Робота в парах

На кожній парті — характеристики тембрів. Учні мають обрати тембри, що, на їхню думку, характеризують прослухані твори.

 (Тембри: яскравий, дзвінкий, блискучий, теплий, насичений, густий, холодний, світлий, глухий, безбарвний, приглушений, похмурий, м’який, чистий, фантастичний, матовий, глибокий, темний)

 Творче завдання «Мелодія кольорів»

Учитель. Спробуймо створити кольорові мелодії для кожного музичного твору. Ви маєте дібрати кольорові нотки згідно з тембрами й наклеїти їх на чорні нотки.

 Звучить музика. Учні виконують завдання, збираючи «кольорові мелодії».

 Після завершення роботи учитель викликає одного учня до дошки й аналізує виконання завдання.

Фізкультхвилинка

  • Гра «Картинки з життя. Дощ»

 Учитель. Зараз ви об’єднаєтеся в групи, і ми за допомогою шумових звуків відтворимо справжню картину дощу.

Учасники кожної групи отримують картку із певним шумовим звуком (град, вітер, грім, шум листя, хлюпання по калюжах, дощ) і вирішують, як вони відтворюватимуть його.

 Я читатиму вірш «Дощ», а ви уважно стежте за мною. Коли я покажу на вашу групу, починайте відтворювати свій шумовий звук, не припиняючи його, поки я не скажу. Ви матимете змогу не лише почути звуки, а й побачити намальовану звуками картину дощу.

 

Учитель декламує вірш під звучання п’єси «Літо» з твору А. Вівальді «Пори року».

Учитель. Ми переконалися, що за допомогою шумових звуків (їх тембрів) можна відтворити справжню картинку з життя. А зараз згадаймо найпопулярніший жанр вокальної музики — пісню. Прослухайте пісню Б. Савельєва «Різнокольорова гра».

  • Слухання пісні «Різнокольорова гра» (муз. Б. Савельєва, сл. Л. Рубальської)

Учитель

Про яку гру йдеться в пісні? (Калейдоскоп)

Розспівування    Розучування 1-го куплету. Виконання 1-го куплету

 

4. Заключна частина

  • Підсумки уроку

 

Учитель. Ця гарна й весела пісня привела нас до саду, де ростуть дерева знань. (Демонструє слайд із зображенням квітучого дерева.) Якщо ви дасте правильну відповідь на запитання, що підготувало Дерево знань, то на ньому замість квіточок з’являться стиглі яблучка.

  • Які два мистецтва доповнюють одне одного?

  • Як називають особливе забарвлення голосу чи звуку?

  • Чому ми не плутаємо голоси друзів?

  • Яку назву має цикл п’єс М. Мусоргського за ескізами В. Гартмана?

  • Чим різняться п’єси «Старий замок» і «Богатирські ворота»?

  • Що може подарувати людям різнобарв’я музичних звуків?

 

Відповіді учнів.

Завдяки вашим правильним відповідям на Дереві знань з’явилися чудові стиглі яблука! Ви молодці!

Оцінювання

 

 

Тема.«Взаємозбагачення різних видів мистецтв. Тема козацтва у мистецтві» 5 клас

 

Мета:навчальна: формувати уявлення про взаємозбагачення різних видів мистецтв на прикладі опери М. Лисенка «Тарас Бульба» - хору «Гей, не дивуйте…», хору «Засвіт стали козаченьки», вчити учнів співвідносити живописні образи з музичними; розширити уявлення про героїчний образ козака в різних видах мистецтва;

розвивальна: розвивати навички активного сприймання музичного твору, вчитись співвідносити музичні образи з живописними; працювати над вокально-хоровими навичками та над художнім виконанням пісні; вдосконалювати співацькі навички і слухові уявлення; розвивати музичну пам’ять і спостережливість, кмітливість;

виховна: виховувати любов до музики, зокрема до опери; виховувати національну гордість і патріотичні почуття, художньо-естетичний смак, культуру слухання високохудожніх музичних творів.

Музичний матеріал опера М. Лисенка «Тарас Бульба» - хор «Гей, не дивуйте…», хор «Засвіт стали козаченьки», - слухання; О. Жилінський «Пісенька джури» - розучування і виразне виконання.

Тип уроку: комбінований

Вид уроку: урок взаємного навчання учнів

Обладнання: комп’ютер, проектор, наочність, роздатковий матеріал.

Хід уроку:

1. Організаційний момент (привітання)

Вчитель: Урок музики у нас

Запросив усіх у клас.

Привітаймось дружно всі:

До, ре, мі, фо, соль, ля, сі!

Діти: сі ля соль фа мі ре до

Вчитель: Ви готові вже співати,

Грати й навіть танцювати?

Діти: да!

2. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Вчитель: Урок сьогодні не звичайний

Хай буде він для вас повчальний,

Ану ж на мене подивіться

І веселенько посміхніться!

Вчитель: дякую. І з вашими чарівними посмішками, з гарним настроєм сьогодні на уроці за допомогою своїх знань і вмінь ми потрапимо у дуже цікаву країну, яку ми найбільше любимо, і називається вона "Музика ".Я тримаю листа від самого імператора цієї країни, в якому він звертається до вас, шановні учні. Вам цікаво, про що йдеться в цьому листі? (діти – да!) Тож, слухайте уважно.Лист «Легенда про мистецтва»

Один імператор в далекій країні Мистецтво любив над усе. Мистецтвом, вважав, правлять боги й богині, Воно ж людям радість несе. А якось спитав в імператора тихо Старий сивоусий Мудрець: “Скажи мені, добра людино, на втіху, Яке є найкращим з мистецтв?” Всю ніч міркував імператор, а вранці Він рішення мовить своє:

“Не знаю, старий, – імператор промовив, – Тут стільки життя і краси –

Нехай учні знайдуть відповідь на це запитання,що викладено у цьому листі»

3. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Вчитель: Отже, імператор хоче, щоб ви знайшли відповідь на запитання «Яке мистецтво є найголовнішим». Будьте уважними і ви обов’язково знайдете правильну відповідь для імператора. На партах у вас є листи - само оцінювання, в яких ви будете ставити собі оцінки за виконання завдань протягом усього уроку. Будьте уважними і не забувайте про це. А для початку, скажіть мені, будь ласка:

1) які ви знаєте види мистецтв?

2) нагадайте мені тему семестру?

3) що означає слово «візуальні»?

4) які мистецтва належать до візуальних?

Вчитель: молодці.

4. ВИВЧЕННЯ НОВОЇ ТЕМИ

Повідомлення нової теми. Отже,темою нашого уроку є «Взаємозбагачення різних видів мистецтв. Тема козацтва у мистецтві»

Поєднання різних видів мистецтва – музики, хореографії, живопису, сценічної дії – спричинили взаємозбагачення кожного з них і подарувало світові нові види музично-театрального мистецтва – такі як балет, мюзикл, опера. Нагадую вам, що опера - це вид музично-театрального мистецтва, який оснований на поєднанні музики, слова і сценічної дії (прикріплюється визначення на дошці)

Без декорацій, гриму та костюмів, які створюють художники, опера не сприйматиметься глядачами, до яких потрібно донести час і місце події, що відтворюються, тобто передати атмосферу. І види мистецтва – живопис, хореографія, музика, література і сценічна дія, доповнюючи один одного, створюють візуальну картину дії і разом передають образний зміст опери.

Історія живе не лише у старовинних папірусах, музеях і пам’ятках архітектури. Подих історії відчувається в усіх видах мистецтва. Яскравим зразком оперного мистецтва є опера видатного українського композитора Миколи Лисенка «Тарас Бульба» за мотивами однойменної повісті Миколи Гоголя. В опері зображується образ козака Тараса Бульби – це символ національного героя визвольної боротьби українського народу.Зараз ми прослухаємо 2 хори з опери «Тарас Бульба»хор «Гей, не дивуйте…» та переглянемо фрагмент опери - хор «Засвіт стали козаченьки».

Прослухайте їх уважно і поміркуйте, який характер мають ці твори і як музика змальовує життя «козацької республіки»

Слухання творів М. Лисенка з опери «Тарас Бульба»

Аналіз твору:  Отже, які за характером ці твори? Як музика змалювала життя «козацької республіки» (відповіді дітей)

Вчитель: а зараз зверніть увагу на кольори ваших галстуків і знайдіть очами прапорці такого ж кольору. А тепер тихенько і швидко сформуєте козацькі куріні, поки я проспіваю звукоряд. Коли прозвучить нота сі, ви повинні зібратися для виконання завдання в групі.

Вчитель: отже, на партах в кожній групі є аркуш, на якому написано слово «опера». Ви повинні під час повторного слухання підібрати слова, що характеризують характер цих творів. Опираючись на перші літери та слайд з характеристиками музики.

Робота в групах. Вправа «Складання ключового слова»

Презентації учнів

Вчитель: молодці, ви все правильно зробили. А зараз сідайте на місця і поставте собі оцінки в ваш лист-самооцінювання.

Вчитель: ви вже знайомі з темою козацтва з історії. Історичні події, славетні постаті видатних людей надихали і надихають на творчість також професійних митців. Не випадково у багатьох літературних, музичних, живописних творах оживають образи славетного минулого. І цікавою є тема козацтва для митців тим, що то була велика епоха великих людей, які боролися за свободу народу і закликали до рішучої боротьби.

Погляньте уважно на репродукцію художника Михайла Дерегуса «Тарас Бульба на чолі війська»

Перегляд репродукції М. Дерегуса «Тарас Бульба на чолі війська»

Аналіз:. Хто зображений на передньому плані картини? Порівняйте живописний образ з музичним. Чи співпадають вони?

Вчитель: звісно, співпадають. Ми бачимо козаків, які вирушили у похід. Вони сповнені віри і упевненості в своїй перемозі. І саме дух козацтва намагаються передати нам художники через свої мистецькі твори.

Перед вами на парті аркуші паперу , на яких написані риси характеру, які притаманні людям. Знайдіть серед цих рис ті, які відповідають величному званню «Козак». Це робота, яку ви виконуєте парно.

Робота в парах. Прийом «Асоціативний кущ»

Вчитель: А зараз ми озвучимо риси, які, на вашу думку, повинні бути у козака.(учні називають рису характеру і прикріплюють її на дошці по колу)Вчитель робить аналіз роботи.

Вчитель: Подивіться уважно на нашого козака. Він (перерахувати риси). Звісно, що про таких величних і мужніх людей хотіли розповісти митці у своїх творах, возвеличити їх. І ми повинні брати приклад з них, щоб бути справжніми патріотами своєї землі і свого народу.

Вчитель: А зараз поставте собі оцінки в ваш лист-самооцінювання.А тепер давайте відчуємо дух козацьких розваг і відпочинемо.Ритмічна пауза Є. Адамцевич «Запорізький марш»

Вчитель: Молодці. а скажіть мені , хто ж такі джури? (це маленькі помічники воїнів) а зараз ми з вами продовжемо розучування «Пісеньки джури»

РозпівуванняРобота над художнім виконанням пісні

Виконання пісні О. Жилінський «Пісенька джури»

Вчитель: Не забувайте поставити собі оцінки в ваш лист-самооцінювання.

5. ПІДСУМКИ УРОКУ (РЕФЛЕКСІЯ) ПРИЙОМ «ДЕРЕВО ЗНАНЬ»

1. Що таке опера?

2. Назвіть композитора, який написав оперу «Тарас Бульба»?

3. Назвіть хори з цієї опери, що ми прослухали.

4. Чому тема козацтва є такою популярною в мистецтві?

5. Яку відповідь ви дасте на питання імператора «Яке мистецтво є головним?»

Вчитель: подивіться, які стиглі яблука на Дереві знань. Ви молодці.

ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: ЗА БАЖАННЯМ ЗОБРАЗИТИ ЗАСОБАМИ ЖИВОПИСУ ОБРАЗ КОЗАКА

Вчитель: Спасибі всім, хто працював

Пісні співав, чудово грав,

І тим, хто в гості завітав.

Зараз пролуна дзвінок,

Наш закінчиться урок.

Хай вам сонечко сміється,

Хай земля співає

І ніколи музика вас не покидає!

До побачення.

Проблема, над якою працюю:
 
Роль вчителя
 у формуванні
 
творчих здібностей учнів на
уроках музичного мистецтва.
bottom of page