top of page

Опис досвіду роботи

                                                                   Вчителя музичного мистецтва

                                                                     Cвеської спеціалізованої

                                                                   школи І-ІІІ ст. №2 «ліцей»

                                                                    Прокопенко Надії Миколаївни

 

 

  

Музика має невичерпні можливості сприяти  творчому розвитку особистості, формуванню в дитини естетичних смаків, потреб, моральних принципів і переконань.

    Формування та розвиток творчих здібностей учнів є важливою проблемою музичної педагогіки й одним з її головних пріоритетів, що відображено у найвагоміших здобутках педагогічної науки.  Розвиток творчої активності учнів відбувається шляхом їх залучення до активної музично-творчої діяльності, розвитку художньо-образної  уяви, організації різноманітної  художньо-змістовної  та емоційно  наповненої  діяльності  на уроці музичного мистецтва.

Актуальність теми дослідження

       Одним із найважливіших завдань сучасної школи є формування творчої, мислячої особистості. Головною метою школи, як зазначено в Концепції загальної середньої освіти, є створення сприятливих умов для розвитку творчого потенціалу та таких індивідуальних здібностей дитини, які забезпечать їй досягнення життєвого успіху. Тому зараз все більше уваги приділяється питанням творчого розвитку дітей, де головним завданням виступає розвиток їх творчої активності засобами мистецтва, зокрема музичного. Основна форма організації музичного виховання у школі є   урок музики. Серед предметів естетичного циклу саме цей урок стимулює до творчої діяльності, сприяє формуванню пізнавальних та емоційно-мотиваційних функцій, розвитку творчого мислення, здібностей, а також позитивних якостей характеру(систематичності, працьовитості, наполегливості у досягненні мети).Тому стає актуальною проблема творчого розвитку учнів : «Роль учителя у формуванні  творчої  особистості  учнів  на  уроках музичного мистецтва ». Найвища цінність суспільства – людина, особливо креативна, гнучка, здатна до прийняття нових, сміливих, нестандартних рішень. На сучасному етапі здійснення основних культурологічних та естетичних ідей гармонійного розвитку творчої особистості покликано підвищити духовний рівень суспільства, забезпечити гармонійний розвиток особистості, зміцнити напрямки естетичного розвитку, що стає найбільш актуальним в сучасних умовах. На жаль, засоби масової інформації створюють об'єктивні перешкоди на шляху ефективного духовного та естетичного зростання та розвитку суспільства, без чого неможливо вирішити загострені назрілі проблеми бездуховності, досягти певних результатів на шляху креативного розвитку особистості. Треба завжди пам’ятати, що кожна обдарована дитина, особливо музично обдарована, - індивідуальність, яка потребує особливого підходу, а сприяння реалізації обдарування потребує організації особливого середовища, яке виходить за межі звичайного уроку музики і веде нас до пошуку нових методів та форм проведення сучасних уроків. Саме тому найважливішим в організації роботи з обдарованими дітьми я бачу необхідність створення загального «поля креативності», яке сприяє розвитку творчих здібностей учнів під гаслом «Від творчості на уроках музичного мистецтва до творчої особистості». Виходячи з цього, я визначаю такі головні завдання в роботі з обдарованими дітьми:

1. Створення максимально сприятливих умов для розвитку дітей на уроках музики через нетрадиційні форми їх проведення.

2. Впровадження нового змісту освіти, інтерактивних технологій навчання і виховання.

3. Особистісно-орієнтований підхід.

4. Створення сприятливих умов для самозростання, розвитку творчого потенціалу вчителя.

Для мене головна педагогічна мета - залучення обдарованої дитини до безперервного процесу самовдосконалення починаючи з уроків музичного мистецтва (5-8 класи), продовжуючи цю роботу в позаурочний час  під час святкових ранків, концертів, інсценізацій тощо. Зараз освіта набуває культуротворчого спрямування, охоплюючи всі основні компоненти художньо-естетичного досвіду. Це дуже цінно, бо збагачується емоційно-естетичний досвід дитини, формується культура її почуттів та набуваються загальні й художні здібності. Демократизація освіти, надання їй державно-національної спрямованості вимагають від освіти пошуку нових шляхів якісного вдосконалення виховання підростаючої особистості. Одна з найгостріших людських потреб - бути зрозумілим, прийнятим і визнаним. І розуміння дитини педагогом неможливо без правильної оцінки її емоційних станів, її обдарованості. Дуже важливо звернути увагу на творчий пошук дитини, на спрямованість особистості вихованця. Отже, розуміння, прийняття, визнання мною будь-якої дитини, розширює і спонукає її до творчості і до формування особистості. Творчий початок народжує в дитині живу фантазію, живу уяву. Сама ж творчість заснована на бажанні зробити щось, чого ніхто до тебе не робив. Так, на моїх уроках музики,  виробляючи аплікації з природного матеріалу, складаючи міні-твори та вірші, виготовляючи саморобні книжки за мотивами  відомих музичних композицій, виконуючи живописні етюді на фоні музики, що надихає поступово і зростає творча особистість, яку необхідно формувати, тобто формувати творчі якості особистості. А на формування особистості впливають: виховання, соціальне середовище, спадкоємні задатки. Задатки - це особливі анатомо-фізіологічні передумови здібностей до різних видів діяльності. Генетика передбачає, що у людини є сотні різних задатків. На мій погляд, особистісно орієнтоване виховання у цьому плані є досить перспективним. Його метою є формування людини як неповторної творчої особистості, творця самої себе і своїх обставин. Отже, формування творчої особистості важливе не тільки для самої особистості, воно необхідно й для будь-якої держави, особливо для України, оскільки наша країна молода, незалежна, демократична, тому гостро потребує на творче молоде покоління, яке здатне натхненно працювати, до будь-якої справи підходити творчо, бути всебічно розвинутими, тим самим крок за кроком, підіймаючи наше суспільство і нашу країну на сходину, вищу за попередню.

Шляхи формування творчої особистості.

Головне місце, на мій погляд, займають проблеми формування підростаючого покоління, підготовка дитини до повноцінного самостійного життя, формування його творчої особистості. Я як вчитель весь час знаходжуся поряд і терпляче спостерігаю за розвитком творчості у дітей, за їх досягненнями і за своїми власними.  Я намагаюся  своєю творчою діяльністю надихати своїх вихованців на творчий пошук. У цьому мені допомагає особистісно орієнтоване виховання, бо воно є новою освітньою філософією. 

          Найбільш  продуктивними  при  викладанні  музичного мистецтва  є застосування  міжпредметних  зв’язків  з  дисциплінами  

гуманітарного циклу – українською  літературою,історією, народознвством.   

Наприклад,  вивчаючи тему „На щедрій пісенній ниві” у 8 класі я поєдную з формуванням у школярів уявлень про рідний народ, його культуру, побут, традиції.  Народна  музика входить у свідомість дитини не формалізованими конструкціями, а  особистісно  забарвленими знаннями про  рідну землю та людей, які на ній живуть. Творче використання народознавчого та художнього матеріалу створює атмосферу шанобливого захоплення багатством скарбів рідного народу.

      Вивчаючи легендарну пісню Володимира Івасюка «Червона рута» організовую роботу у трьох групах: біографів, мистецтвознавців та біологів. Біографи готують інформацію про життя та творчість В. Івасюка, мистецтвознавці – про мистецьке значення творчості відомого композитора, біологи -  про чарівну квітку червону руту. 

        У формуванні творчої особистості роль учителя стає, мабуть, провідною, тому що творчість дітей базується на яскравих музичних враженнях, а особливо в позаурочний час, на репетиціях до конкурсів, коли дитина весь час торкається музики - слухає, аналізує, порівнює, виконує. Чудові можливості для творчого розвитку особистості ховаються в різних видах нетрадиційних уроків музики, на яких можна широко використовувати колективні форми роботи.   Більш за все я надаю перевагу нетрадиційним формам проведення уроків. І їх я починаю проводити вже з п'ятого класу: уроки-свята, уроки-подорожі,  уроки «Лекції-концерти»,  уроки-екскурсії,  інтегровані уроки. Працюючи  учителем музики з учнями 5-8 класів, я намагаюсь переконати дітей в тому, що музика - важлива частина нашого життя, життя цілком та життя кожної окремої людини, кожної особистості, особливо кожного школяра. Від уроку до уроку зростає творчий рівень особистості школяра, який повністю залежить від майстерності самого вчителя.     

       Що ж таке творчий вчитель? Мабуть, це той, хто працює над собою, хто здатен творити: писати вірші чи складати пісні, авторські казки, малювати чи розробляти нетрадиційні уроки, позашкільні заходи, бути не тільки сценаристом, а ще й режисером, а може працює над екологізацією шкільного курсу музики й музичного мистецтва, формувати екологічну компетентність на уроках музичного мистецтва, розробивши цілу систему, яка представлена в роботах на ярмарку педагогічних ідей - і все це є частиною його життя. Безперервний гармонійний розвиток вчителя обов’язково впливає на розвиток дітей. Єдність творчої діяльності закладає в дітях основу музичної культури. Музика проходить крізь все життя школи. А урок музики - тільки імпульс для досягнення цих цілей. Його творчим лідером повинен стати вчитель музики, який прагне до творчого пошуку, до руху вперед і якщо він випробує захоплення перед світом, буде безперервно працювати над собою, творити, це і буде справжній рух, за яким стоїть розвиток творчої особистості школяра.

Проблема, над якою працюю:
 
Роль вчителя
 у формуванні
 
творчих здібностей учнів на
уроках музичного мистецтва.
bottom of page